Czeka nas poważna debata o szkolnictwie

Dwie, trzy, a może nawet cztery szkoły podstawowe. Ile powinno powstać w mieści? Deklaracje jakie zostały upublicznione na komisji oświaty pokazują, ze w dawnej SP nr 3 mogła by powstać podstawówka, są jednak i tacy radni, którzy sugerują, że także w SP nr 4.

Z deklaracji jakie składali rodzice wynika, ze do dawnej czwórki chcą uczęszczać 43 osoby z czego 19 do klasy pierwszej. Z kolei do dawnej trójki chęć wyraziło 103 uczniów.

– Z deklaracji wynika, że więcej rodziców woli dzieci posłać do obecnego gimnazjum nr 2 – analizuje Andrzej Gębala, z komisji oświaty. – Trzeba jeszcze przeprowadzić analizę czy deklaracje pokrywają się. W gimnazjum przy ul.Kraszewskiego liczba uczniów daje możliwość założenia klas 1 i 4. Trzeba jednak pamiętać, ze to nie filozofia uruchomić szkołę, problem potem zlikwidować. Nie można dawać złudnych obietnic pracy. Nie można również robić wody z mózgu rodzicom, a za dwa lata likwidować szkolę. Na pewno jest szansa na uruchomienie jednej dodatkowej szkoły.

Mariusz Migała, przew. komisji oświaty zaznacza, że trzeba najpierw zweryfikować dane – Jeśli już ma powstać trzecia szkoła to na górze, tak wynika z liczb. Cztery szkoły mijają się z celem.

Inaczej uważa Jacek Wanicki, również z komisji oświaty – Powinny zostać otwarte kolejne szkoły, pokazuje to nabór – wyjaśnia. Skoro do tej pory prowadziliśmy w mieście cztery szkoły (dwie podstawowe i dwa gimnazja) to dlaczego nie kontynuować tego. Dzieci będą miały dobre warunki do nauki. Pozostawienie tylko dwóch placówek oznacza, ze w jedynka będzie przeładowana. Za rok ma tam być w pierwszej klasie 86 uczniów. Pojemność szkoły to 580 uczniów, a tak będzie ponad sześciuset uczniów. Najgorsze jest to, ze straciliśmy rok. Bo można było do tej reformy podejść już na początku tego roku. Teraz rodzicom byłoby łatwiej podjąć decyzję.

Bo jak zaznaczają rodzice obecnie szkoły nie są w stanie powiedzieć: kto będzie uczył w szkole, kto będzie wychowawcą danej klasy. A to nie sprzyja podejmowaniu racjonalnych decyzji.

Zdzisław Baran, członek komisji oświaty mówi wprost: – Po prostu chce się płakać. Do tej reformy trzeba było się przygotować rok temu. Uważam, że nie powstanie w następnym roku szkolnym żadna dodatkowa podstawówka. Jakbym był rodzicem nie posłałbym dziecka do szkoły patykiem po wodzie pisanej. Rada musi określić minimum uczniów, aby szkoła mogła powstać. Tyle ma obecnie według deklaracji placówka w gimnazjum nr 2. Ale obawiam się, że to wszystko pic na wodę fotomontaż, bo rodzice zapisują dzieci do różnych szkół. Ja jestem zwolennikiem uruchomienie dawnej czwórki bo potencjał jest: dwa osiedla plus trzecie nowe tzw. Bodzanów II

O opinie zapytaliśmy także burmistrza Głuchołaz. Czekamy na odpowiedź.