KOMUNIKAT – przekaż dalej. DO OSÓB STARSZYCH DZWONIĄ OSZUŚCI PODAJĄCY SIĘ ZA POLICJANTÓW.

Dzisiaj policjanci na terenie miasta Opola odnotowali kilkadziesiąt usiłowań oszustw na tz. policjanta. Oszuści dzwoniąc do przypadkowych osób, podając się za funkcjonariuszy Policji, próbują oszukać osoby starsze prosząc o wybranie z banków pieniędzy i prosząc o współprace z policją celem zatrzymania fikcyjnej grupy przestępczej. Przekażmy sygnał naszym seniorom aby byli czujni i ostrożni.

Jeśli osoba dzwoniąca przedstawia się za policjanta, to pamiętajmy: prawdziwi policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. NIGDY też nie poproszą o zaangażowanie naszych pieniędzy do jakiejkolwiek akcji!

– Bądźmy ostrożni i nie ufajmy takim telefonom! Nie reagujmy pochopnie na hasło: syn, wnuczek, siostrzenica potrzebują pomocy, gdy tylko usłyszymy głos w słuchawce. Należy sprawdzić czy jest to prawdziwy krewny, np. poprzez skontaktowanie się z innymi członkami rodziny.
– Bliscy mogą pomóc potwierdzić, że jest to ta osoba, za którą się podaje oraz czy rzeczywiście potrzebuje pomocy. Pamiętajmy, że sami również możemy zweryfikować dzwoniącego. W większości przypadków mamy numer telefonu do członków naszej rodziny. Nie bójmy się do nich zadzwonić i ustalić, czy przedstawiona sytuacja ma miejsce. Lepiej wykonać jeden telefon więcej, niż stracić swoje oszczędności.

Powyższe sytuacje mogą przydarzyć się naszym bliskim lub sąsiadom. Dlatego niezbędne jest pobudzenie czujności rodzinnej a także sąsiedzkiej:

O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast poinformujmy Policję, korzystając z numeru alarmowego 997 lub 112.

Post Author: redakcja